Protokół XV
Protokół Nr XV/08
z XV nadzwyczajnej sesji Rady Miejskiej w Tykocinie
z dnia 12 lutego 2008 r.
XV nadzwyczajna sesja Rady Miejskiej w Tykocinie odbyła się w Centrum Kultury, Sportu i Turystyki Ziemi Tykocińskiej w Tykocinie pod przewodnictwem Przewodniczącego Rady Miejskiej w Tykocinie Pana Bogusława Kwiatkowskiego.
W obradach udział wzięli radni, pracownicy obligowani z urzędu według list załączonych do protokołu.
Do punktu 1 porządku obrad:
Pan Bogusław Kwiatkowski, Przewodniczący Rady Miejskiej w Tykocinie przywitał przybyłych na sesję radnych oraz pracowników urzędu gminy Tykocin. Stwierdził, że ilość obecnych radnych na sesji, zapewnia regulaminowe quorum do podejmowania prawomocnych uchwał. Obrady rozpoczęto o godz. 1010. Stan radnych 15, obecnych 13.
Do punktu 2 porządku obrad
Przewodniczący obrad Pan Bogusław Kwiatkowski odczytał wniosek Burmistrza Tykocina z dnia 6 lutego 2008 roku do Przewodniczącego Rady Miejskiej Pana Bogusława Kwiatkowskiego o zwołanie sesji nadzwyczajnej, które stanowi załącznik do oryginału protokołu. Następnie przedstawił radnym proponowany porządek obrad i złożył wniosek o wniesienie do porządku obrad projektu uchwały w sprawie przystąpienia Gminy Tykocin do Lokalnej Grupy Działania Stowarzyszenie N.A.R.E.W. (Narwiańska Akcja Rozwoju Ekonomicznego Wsi). W/w projekt uchwały może być przedmiotem obrad jako pkt. 4 p. pkt. e.
Burmistrz Pan Krzysztof Chlebowicz dodał, że podjęcie w/w uchwały umożliwi Gminie Tykocin uczestnictwo w Stowarzyszeniu N.A.R.E.W. jako osoby prawnej. Zbliża się okres finansowania inwestycji rzeczowych, na które istnieje możliwość pozyskania środków unijnych z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich z czwartej wyodrębnionej osi Leader. Z szacunków wynika, że na 7 Gmin przypada około 1 000 000 zł w skali roku. Uważa, że warto uczestniczyć w Stowarzyszeniu N.A.R.E.W. i ubiegać się o dofinansowanie dla małych przedsiębiorstw turystycznych oraz inwestycji gminnych.
Poinformował, że zwołanie XV nadzwyczajnej sesji ma za zadanie wprowadzenie niewielkich korekt i poprawek do uchwał, natomiast ich cel pozostaje bez zmian.
Radni nie wnieśli pytań do uchwały.
W zarządzonym głosowaniu jawnym za wprowadzeniem do porządku obrad w/w projektu uchwały głosowało 13 radnych. Projekt uchwały w sprawie przystąpienia Gminy Tykocin do Lokalnej Grupy Działania Stowarzyszenie N.A.R.E.W. został wniesiony do porządku obrad jednogłośnie.
W zarządzonym głosowaniu jawnym za przyjęciem rozszerzonego porządku obrad głosowało 13 radnych. Porządek obrad został przyjęty jednogłośnie i przedstawiał się następująco:
Porządek obrad:
1. Otwarcie sesji i stwierdzenie prawomocności obrad.
2. Przyjęcie porządku obrad.
3. Przyjęcie protokołu z XIV sesji Rady Miejskiej w Tykocinie.
4. Podjęcie uchwał w sprawach:
a) zmian w budżecie gminy na 2008 r;
b) udzielenia pomocy rzeczowej Powiatowi Białostockiemu;
c) zmieniająca uchwałę Nr XXII/138/04 Rady Miejskiej w Tykocinie z dnia 3 czerwca 2004 r. w sprawie uchwalenia „Strategii rozwoju gminy Tykocin 2004 – 2013”,
d) zmieniająca uchwałę Nr XXIV/142/04 Rady Miejskiej w Tykocinie z dnia 29 czerwca 2004 r. w sprawie uchwalenia „Planu rozwoju gminy Tykocin”
e) przystąpienia Gminy Tykocin do Lokalnej Grupy Działania Stowarzyszenie N.A.R.E.W. Narwiańska Akcja Rozwoju Ekonomicznego Wsi.
5. Interpelacje i zapytania radnych.
6. Wolne wnioski i informacje.
7. Zakończenie sesji.
Do punktu 3 porządku obrad
Przewodniczący obrad Pan Bogusław Kwiatkowski zwrócił się o przyjęcie protokołu z XIV sesji Rady Miejskiej w Tykocinie.
Radni do protokołu nie wnieśli uwag i pytań.
W zarządzonym głosowaniu jawnym za przyjęciem protokołu z XIV sesji Rady Miejskiej głosowało 13 radnych. Protokół został przyjęty jednogłośnie.
Do punktu 4 p. pkt a
Przewodniczący obrad Pan Bogusław Kwiatkowski przedstawił radnym projekt Uchwały Nr XV/85/08 w sprawie zmian w budżecie gminy na 2008 rok. Następnie zwrócił się z prośbą do Skarbnik Gminy Pani Doroty Sadowskiej o omówienie projektu uchwały.
Skarbnik Pani Dorota Sadowska omówiła zmiany w budżecie gminy na 2008 rok, które stanowią załącznik do oryginału protokołu.
Burmistrz Pan Krzysztof Chlebowicz dodał, że wymagany poziom środków własnych do wykonania inwestycji obecnie wynosi 10 %.
W zarządzonym głosowaniu jawnym za przyjęciem projektu Uchwały Nr XV/85/08 głosowało 13 radnych. Uchwała została podjęta jednogłośnie.
Uchwała Nr XV/85/08
w sprawie zmian w budżecie gminy na 2008 rok.
stanowi załącznik do oryginału protokołu.
Do punktu 4 p. pkt b
Przewodniczący obrad Pan Bogusław Kwiatkowski przedstawił radnym projekt Uchwały Nr XV/86/08 w sprawie udzielenia pomocy rzeczowej Powiatowi Białostockiemu.
Radni nie wniesli pytań do w/w projektu uchwały.
W zarządzonym głosowaniu jawnym za przyjęciem projektu Uchwały Nr XV/86/08 głosowało 13 radnych. Uchwała została podjęta jednogłośnie.
Uchwała Nr XV/86/08
udzielenia pomocy rzeczowej Powiatowi Białostockiemu.
stanowi załącznik do oryginału protokołu.
Do punktu 4 p. pkt c
Przewodniczący obrad Pan Bogusław Kwiatkowski przedstawił radnym projekt Uchwały Nr XV/87/08 zmieniającą uchwałę Nr XXII/138/04 Rady Miejskiej w Tykocinie z dnia 3 czerwca 2004 r. w sprawie uchwalenia „Strategii rozwoju gminy Tykocin 2004 – 2013”.
Radna Franciszka Kruszewska poruszyła problem obecnego stanu rzeki Narew. Poinformowała, że w „Strategii rozwoju gminy Tykocin 2004 – 2013” mówi się o turystyce i agroturystyce. Według definicji opracowanej na spotkaniach Stowarzyszenia Gmin Górnej Narwi o turystyce mówimy wówczas gdy turyści zauroczeni miejscowością, przyrodą i innymi atrakcjami zechcą zostać w Gminie Tykocin przez dłuższy okres czasu. Uważa, że turystykę w naszej Gminie można określić jako wycieczkową, nie przynoszącą Gminie korzyści finansowych. Od dawna turystów przyciągała rzeka Narew, która obecnie nie spełnia swojej roli, ponieważ nie ma kąpielisk i kajaków a stan ryb jest bardzo mały. Wiele lat temu w prasie pisano o możliwościach pływania statkiem po rzece Narew. Z upływem czasu stan rzeki Narew bardzo się pogarsza a wody jest znacznie mniej. Winę za taki stan rzeki Narew ponosi Wojewódzki Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych w Białymstoku, który w zły sposób operuje jazami. Skutki tych działań ponoszą Gminy i miejscowości znajdujące się między wsią Strenkowa Góra a wsią Rzędziany gdzie było czynnych około 140 ha starorzeczy a także Gminy Krypno i Choroszcz o podobnej liczbie starorzeczy. Pomimo braku ostrych zim nie prowadzi się obserwacji przyrody tylko wypuszcza się wodę z Narwi według ustalonych harmonogramów. Zaobserwowała, że poziom rzeki Narew jest bardzo niski. W ubiegłym roku łąki były zalane wodą obecnie znajduje się kilka oczek wodnych. Proponuje podjęcie uchwały lub wystąpienie z listem intencyjnym do Wojewódzkiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych w Białymstoku z prośbą o skierowanie środków finansowych na budowę przepławek dla ryb w jazach na rzece Narew. Wówczas zostaną stworzone odpowiednie warunki do rozwoju turystyki związanej z doliną rzeki Narew a także nastąpi poprawa rozwoju fauny i flory. Przedstawiła dowód naukowy dotyczący przepławek dla ryb oraz protokół z ostatniej rozprawy wodnoprawnej przeprowadzonej w dniu 14.07. 2006 roku, a także zdjęcia rzeki Narew które stanowią załączniki do oryginału protokołu.
Przewodniczący obrad Pan Bogusław Kwiatkowski zapytał czy autor zdjęć Marcin Kwiatkowski, przedstawionych przez Radną Franciszkę Kruszewską wyraził zgodę na ich udostępnianie.
Radna Franciszka Kruszewska odpowiedziała, że tak. Poinformowała o spadającej liczbie bocianów we wsi Pętowo według tabeli, która stanowi załącznik do oryginału protokołu. Z własnych obserwacji zauważyła, że bobry przy rzece Narew ścinają duże ilości drzew w celu spiętrzenia wody. Przedstawiła zdjęcie tablicy „Ostoja ptaków- bagno Tykocin”, które stanowi załącznik do oryginału protokołu. Uważa, że problem stanu rzeki Narew jest najważniejszy w naszej Gminie.
Przewodniczący obrad Pan Bogusław Kwiatkowski w ustosunkowaniu do wypowiedzi Radnej Franciszki Kruszewskiej dodał, że problem piętrzenia wody na rzece Narew trwa wiele lat. Regulacja poszczególnych jazów nie poprawi sytucji, ponieważ zawsze znajdzie się miejsce gdzie stan wody będzie zbyt niski.
Burmistrz Pan Krzysztof Chlebowicz dodał, że to słuszna obawa o rzekę Narew. Przypomniał jednak, iż stanowi ona własność Skarbu Państwa a organem zarządzajacym jest Wojewódzki Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych w Białymstoku. W związku z tym Rada Miejska nie posiada kompetencji do podejmowania uchwał dotyczących budowy przepławek na jazach. Istnieje możliwość wystąpienia do Marszałka Wojewódźtwa Podlaskiego przez wymienione w udostępnionym protokole instytucje i Stowarzyszenia tj. Polski Związek Wędkarski, Stowarzyszenie na rzecz turystycznego zagospodarowania doliny rzeki Narwi a Rada Miejska to zaopiniuje, wówczas wsparcie finansowe na ten cel byłoby możliwe. Uważa, że to cenna inicjatywa stowarzyszeń, którą w przyszości Burmistrz i Rada Miejska może zaopiniować pozytywnie.
Przewodniczący obrad Pan Bogusław Kwiatkowski zwrócił się z prośbą do Radnej Franciszki Kruszewskiej o przygotowanie wniosku na kolejną sesję Rady Miejskiej.
Burmistrz Pan Krzysztof Chlebowicz zaproponował, aby we wniosku nie zawierać konkretnych rozwiązań technicznych dotyczących budowy przepławek.
Radna Hanna Gładysz zapytała dlaczego nie zrobiono przepławek podczas budowy jazu?
Radna Franciszka Kruszewska odpowiedziała, że przepławek nie uwzględniono w projekcie, ponieważ zakładano, iż jazy spełnią swoją funkcję.
Radny Stanisław Rogalewski zapytał w których miejscach rzeki Narew miałyby pływać statki?
Radna Franciszka Kruszewska odpowiedziała, że między jazami.
Burmistrz Pan Krzysztof Chlebowicz dodał, że z rozmowy z właścicielem Dworku w Kiermusach Panem Andrzejem Żamojdą dowiedział się iż planował on zakupu statku. Gmina może pośrednio wspierać rozwój inwestycji turystycznych prywatnych, jednak na pewno nie będzie realizować takiego przedsięwziecia. Inwestycja budowy kąpieliska na dzień dzisiejszy jest zablokowana własnością działek.
W zarządzonym głosowaniu jawnym za przyjęciem projektu Uchwały Nr XV/87/08 głosowało 12 radnych, 1 radny wstrzymał się d głosu. Uchwała została podjęta większością głosów.
Uchwała Nr XV/87/08
zmieniającą uchwałę Nr XXII/138/04 Rady Miejskiej w Tykocinie z dnia 3 czerwca 2004 r. w sprawie uchwalenia „Strategii rozwoju gminy Tykocin 2004 – 2013”.
stanowi załącznik do oryginału protokołu.
Burmistrz Pan Krzysztof Chlebowicz dodał, iż niestosowne byłoby kierowanie słów dezaprobaty do Marszałka o działalności Dyrektora Wojewódzkiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych w Białymstoku, ponieważ kompetencje i wiedza Burmistrza nie pozwalają na negowanie działalności tych osób.
Radna Franciszka Kruszewska odpowiedziała, że jej również nie chodzi o krytykę ale o uczciwe wypełnianie obowiązków przez Dyrektora Wojewódzkiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych w Białymstoku.
Do punktu 4 p. pkt d
Przewodniczący obrad Pan Bogusław Kwiatkowski przedstawił radnym projekt Uchwały Nr XV/88/08 zmieniająca uchwałę Nr XXIV/142/04 Rady Miejskiej w Tykocinie z dnia 29 czerwca 2004 r. w sprawie uchwalenia „Planu rozwoju gminy Tykocin”.
Radni nie wniesli pytań do w/w projektu uchwały.
W zarządzonym głosowaniu jawnym za przyjęciem projektu Uchwały Nr XV/88/08 głosowało 12 radnych, 1 radny wstrzymał się od głosu. Uchwała została podjęta większością głosów.
Uchwała Nr XV/88/08
zmieniająca uchwałę Nr XXIV/142/04 Rady Miejskiej w Tykocinie z dnia 29 czerwca 2004 r. w sprawie uchwalenia „Planu rozwoju gminy Tykocin”
stanowi załącznik do oryginału protokołu.
Do punktu 4 p. pkt e
Przewodniczący obrad Pan Bogusław Kwiatkowski przedstawił radnym projekt Uchwały Nr XV/89/08 w sprawie przystąpienia Gminy Tykocin do Lokalnej Grupy Działania Stowarzyszenie N.A.R.E.W. Narwiańska Akcja Rozwoju Ekonomicznego Wsi.
Radni nie wniesli pytań do w/w projektu uchwały.
W zarządzonym głosowaniu jawnym za przyjęciem projektu Uchwały Nr XV/89/08 głosowało 13 radnych. Uchwała została podjęta jednogłośnie.
Uchwała Nr XV/89/08
w sprawie przystąpienia Gminy Tykocin do Lokalnej Grupy Działania Stowarzyszenie N.A.R.E.W. Narwiańska Akcja Rozwoju Ekonomicznego Wsi.
stanowi załącznik do oryginału protokołu.
Do punktu 5 porządku obrad
Przewodniczący obrad Pan Bogusław Kwiatkowski zapytał, czy radni mają interpelacje i zapytania.
Radni nie wnieśli interpelacji i zapytań.
Do punktu 6 porządku obrad
Radny Radosław Kopczewski zapytał kto jest właścicielem Ośrodka Zdrowia w Tykocinie?
Burmistrz Pan Krzysztof Chlebowicz odpowiedział, że część budynku, w której jest prowadzona ochrona zdrowia stanowi własność Gminy. Natomiast część mieszkań w Ośrodku Zdrowia to własność prywatna.
Radny Radosław Kopczewski poinformował o bardzo złym stanie okien w budynku Ośrodka Zdrowia, które należałoby wymienić.
Burmistrz Pan Krzysztof Chlebowicz odpowiedział, że zostały podjęte działania dotyczące sprzedaży lokalu po aptece w budynku Ośrodka Zdrowia , pozyskane środki finansowe zostaną przeznaczone na wymianę okien.
Radny Roman Klimaszewski powiedział, że w zadaniach inwestycyjnych na 2008 rok, które stanowią załącznik Nr 3 do uchwały Nr XV/85/08 w sprawie zmian w budżecie gminy na 2008 rok nie została uwzględniona budowa drogi na odcinku Tatary- Słomianka?
Skarbnik Pani Dorota Sadowska odpowiedziała, że uchwała w sprawie udzielenia pomocy finansowej Powiatowi Białostockiemu na realizację zadania: Wzmocnienie odcinków dróg powiatowych na terenie Gminy Tykocin, gdzie w inwestycjach jest zapisany remont odcinka Tatary- Słomianka, została podjęta na poprzedniej sesji Rady Miejskiej. Natomiast uchwała podjęta na dzisiejszej sesji Rady Miejskiej dotyczy udzielenia pomocy rzeczowej Powiatowi Białostockiemu. Zostało podpisane porozumienie z Powiatem Białostockim na przekazanie środków finansowych w wysokości 320 000 zł na remont dróg powiatowych.
Radny Robert Cimoch zapytał o możliwość przebudowy remizy we wsi Piaski?
Burmistrz Pan Krzysztof Chlebowicz odpowiedział, że po przeprowadzonych rozmowach ze Skarbnik Panią Dorotą Sadowską i Panem Grzegorzem Zubrzyckim zlecono dla Architekta opracowanie dokumentacji, której koszt pokryje Gmina, jako wkład własny. Natomiast koszty remontu sali pokryje OSP Piaski ze środków własnych.
Przewodniczący obrad Pan Bogusław Kwiatkowski poinformował, że odbyły się Zebrania Strażackie, na których zostały przedstawione najważniejsze potrzeby strażaków. Zostaną one rozpatrzone na zebraniu Zarządu Oddziału Gminnego i będą realizowane w miarę możliwości.
Radna Franciszka Kruszewska zapytała czy istnieje możlowość podłączenia do kanalizacji kilku domów przy ul. 11 Listopada?
Burmistrz Pan Krzysztof Chlebowicz odpowiedział, że nie wszyscy mieszkańcy tych domów przy ul. 11 Listopada wyrazili zgodę na przeprowadzenie kanalizacji przez ich działki a realizację inwestycji poprzez rozbiórkę drogi powiatowej uważa za niecelowe. Jeżeli wszyscy mieszkańcy wyrażą zgodę podłączenia do kanalizacji wówczas poprzez utworzenie Komitetu mają możliwość wystąpienia z podaniem do Rady Miejskiej.
Z- ca Burmistrza Pani Teresa Andruszkiewicz przypomniała Radnym o obowiązku złożenia oświadczeń majątkowych do końca kwietnia 2008 roku.
Do punktu 7 porządku obrad
W związku z wyczerpaniem porządku dziennego obrad, Przewodniczący zamknął obrady o godz. 11.30, dziękując wszystkim za przybycie.
Na tym protokół zakończono.
Protokołowała:
Agnieszka Kopczewska
Metryka strony