Protokół Nr XVIII/08
Protokół Nr XVIII/08
z XVIII sesji Rady Miejskiej w Tykocinie
z dnia 28 maja 2008 r.
XVIII sesja Rady Miejskiej w Tykocinie odbyła się w Centrum Kultury, Sportu i Turystyki Ziemi Tykocińskiej w Tykocinie pod przewodnictwem Z-cy Przewodniczącego Rady Miejskiej w Tykocinie Pana Jerzego Augustynowicza.
W obradach udział wzięli radni, sołtysi, pracownicy obligowani z urzędu, zaproszeni goście oraz mieszkańcy miasta i gminy Tykocin, według list załączonych do protokołu.
Do punktu 1 porządku obrad:
Pan Jerzy Augustynowicz, Z-ca Przewodniczącego Rady Miejskiej w Tykocinie przywitał przybyłych na sesję radnych, sołtysów, pracowników urzędu, zaproszonych gości oraz mieszkańców miasta i gminy Tykocin. Stwierdził, że ilość obecnych radnych na sesji, zapewnia regulaminowe quorum do podejmowania prawomocnych uchwał. Obrady rozpoczęto o godz. 1010. Stan radnych 15, obecnych 10.
Do punktu 2 porządku obrad
Przewodniczący obrad Pan Jerzy Augustynowicz przedstawił radnym proponowany porządek obrad i złożył wniosek o wniesienie do porządku obrad projektu uchwały w sprawie zaopiniowania utworzenia obszaru specjalnej ochrony ptaków Natura 2000 oraz zmian granic wyznaczonych dotychczas OSO. W/w projekt uchwały może być przedmiotem obrad jako pkt. 4 p. pkt. e.
W zarządzonym głosowaniu jawnym za przyjęciem porządku obrad głosowało 10 radnych. Porządek obrad został przyjęty jednogłośnie i przedstawiał się następująco:
Porządek obrad:
1. Otwarcie sesji i stwierdzenie prawomocności obrad.
2. Przyjęcie porządku obrad.
3. Przyjęcie protokołu z XVII sesji Rady Miejskiej w Tykocinie.
4. Podjęcie uchwał w sprawach:
a) zmian w budżecie gminy na 2008r.
b) zaciągnięcia kredytu długoterminowego w Banku Gospodarki Żywnościowej Oddział Regionalny w Białymstoku.
c) zmieniająca uchwałę Nr XXII/138/04 Rady Miejskiej w Tykocinie z dnia 3
czerwca 2004 r. w sprawie uchwalenia „Strategii rozwoju gminy Tykocin 2004 – 2013”,
d) zmieniająca uchwałę Nr XXIV/142/04 Rady Miejskiej w Tykocinie z dnia 29
czerwca 2004 r. w sprawie uchwalenia „Planu rozwoju gminy Tykocin”.
e) zaopiniowania utworzenia obszaru specjalnej ochrony ptaków Natura 2000 oraz zmian granic wyznaczonych dotychczas OSO
5. Informacja o złożonych interpelacjach na XVII sesji Rady Miejskiej i odpowiedziach
na interpelacje.
6. Interpelacje i zapytania radnych.
7. Wolne wnioski i informacje.
8. Zakończenie sesji.
Do punktu 3 porządku obrad
Przewodniczący obrad Pan Jerzy Augustynowicz zwrócił się o przyjęcie protokołu z XVII sesji Rady Miejskiej w Tykocinie.
Radni do protokołu nie wnieśli uwag i pytań.
W zarządzonym głosowaniu jawnym za przyjęciem protokołu z XVII sesji Rady Miejskiej głosowało 8 radnych, 2 radnych wstrzymało się od głosu. Protokół został przyjęty większością głosów.
Do punktu 4 p.pkt. a porządku obrad
Przewodniczący obrad Pan Jerzy Augustynowicz przedstawił radnym projekt Uchwały Nr XVIII/102/08 w sprawie zmian w budżecie gminy na 2008 rok. Następnie zwrócił się do Skarbnik Gminy Pani Doroty Sadowskiej z prośbą o omówienie w/w projektu uchwały.
Skarbnik Gminy Pani Dorota Sadowska omówiła zmiany w budżecie gminy na 2008 rok, które stanowią załącznik do oryginału protokołu.
Burmistrz Pan Krzysztof Chlebowicz dodał, że zostanie złożony wniosek na pozyskanie dofinansowania z Regionalnego Programu Operacyjnego na rozwój infrastruktury edukacyjnej.
Radny Witold Rudawski zapytał, która działka przy ulicy Piłsudkiego w Tykocinie została sprzedana.
Burmistrz Pan Krzysztof Chlebowicz odpowiedział, że jest to lokal Pani Dzienis, kwota w załączniku do uchwały Nr XVIII/102/08 stanowi 50% wysokości wyceny przez rzeczoznawcę.
W zarządzonym głosowaniu jawnym za przyjęciem projektu Uchwały Nr XVIII/102/08 głosowało 8 radnych, 2 radnych wstrzymało się od głosu. Uchwała została podjęta większością głosów.
Uchwała Nr XVIII/102/08
w sprawie zmian w budżecie gminy na 2008 rok
stanowi załącznik do oryginału protokołu.
Do punktu 4 p.pkt. b porządku obrad
Przewodniczący obrad Pan Jerzy Augustynowicz przedstawił radnym projekt Uchwały Nr XVIII/103/08 w sprawie zaciągnięcia kredytu długoterminowego w Banku Gospodarki Żywnościowej Oddział Regionalny w Białymstoku. Następnie zwrócił się do Skarbnik Gminy Pani Doroty Sadowskiej z prośbą o omówienie w/w projektu uchwały.
Skarbnik Gminy Pani Dorota Sadowska omówiła projekt uchwały, który stanowi załącznik do oryginału protokołu.
Radny Witold Rudawski zapytał czy oferta Banku Gospodarki Żywnościowej jest najkorzystniejsza?
Burmistrz Pan Krzysztof Chlebowicz odpowiedział, że w stosunku do innych banków oferta jest najkorzystniejsza, ponieważ inne banki nie umożą 10% wysokości kredytu. Jest to Fundacja Rozwoju Wsi, która poza korzystnymi warunkami kredytu posiada środki do wspierania rozwijających się Gmin, z których Gmina Tykocin korzystała przy budowie we wsi Jeżewo.
W zarządzonym głosowaniu jawnym za przyjęciem projektu Uchwały Nr XVIII/103/08 głosowało 8 radnych, 2 radnych wstrzymało się od głosu. Uchwała została podjęta większością głosów.
Uchwała Nr XVIII/103/08
w sprawie zaciągnięcia kredytu długoterminowego w Banku Gospodarki Żywnościowej Oddział Regionalny w Białymstoku
stanowi załącznik do oryginału protokołu.
Do punktu 4 p.pkt. c porządku obrad
Przewodniczący obrad Pan Jerzy Augustynowicz przedstawił radnym projekt Uchwały Nr XVIII/104/08 zmieniającą uchwałę Nr XXII/138/04 Rady Miejskiej w Tykocinie z dnia 3 czerwca 2004 r. w sprawie uchwalenia „Strategii rozwoju gminy Tykocin 2004- 2013”. Następnie zwrócił się z prośbą do Z-cy Burmistrza Pani Teresy Andruszkiewicz z prośbą o omówienie projektu uchwały.
Z- ca Burmistrza Pani Teresa Andruszkiewicz omówiła zmiany, które stanowią załącznik do oryginału protokołu.
Burmistrz Pan Krzysztof Chlebowicz dodał, że do przygotowania dobrego wniosku należy posłużyć się sformułowaniami i nazwami, które są stosowane w Regionalnym Programie Operacyjnym, co ma wpływ na ocenę merytoryczno-formalno-prawną.
Radny Witold Rudawski zapytał ile procent stanowi wkład własny?
Burmistrz Pan Krzysztof Chlebowicz odpowiedział, że 25 % kwoty.
W zarządzonym głosowaniu jawnym za przyjęciem projektu Uchwały Nr XVIII/104/08 głosowało 9 radnych, 1 radny wstrzymał się od głosu. Uchwała została podjęta większością głosów.
Uchwała Nr XVIII/104/08
zmieniającą uchwałę Nr XXII/138/04 Rady Miejskiej w Tykocinie z dnia 3 czerwca 2004 r. w sprawie uchwalenia „Strategii rozwoju gminy Tykocin 2004- 2013”.
stanowi załącznik do oryginału protokołu.
Do punktu 4 p.pkt. d porządku obrad
Przewodniczący obrad Pan Jerzy Augustynowicz przedstawił radnym projekt Uchwały Nr XVIII/105/08 zmieniającą uchwałę Nr XXIV/142/08 Rady Miejskiej w Tykocinie z dnia 29 czerwca 2004r. w sprawie uchwalenia „Planu rozwoju gminy Tykocin”. Następnie zwrócił się z prośbą do Z-cy Burmistrza Pani Teresy Andruszkiewicz z prośbą o omówienie projektu uchwały.
Z- ca Burmistrza Pani Teresa Andruszkiewicz omówiła zmiany, które stanowią załącznik do oryginału protokołu.
Radni nie wnieśli pytań do projektu uchwały.
W zarządzonym głosowaniu jawnym za przyjęciem projektu Uchwały Nr XVIII/105/08 głosowało 8 radnych, 2 radnych wstrzymało się od głosu. Uchwała została podjęta większością głosów.
Uchwała Nr XVIII/105/08
zmieniająca uchwałę Nr XXIV/142/04 Rady Miejskiej w Tykocinie z dnia 29 czerwca 2004 r. w sprawie uchwalenia „Planu rozwoju gminy Tykocin”
stanowi załącznik do oryginału protokołu.
Do punktu 4 p.pkt. d porządku obrad
Przewodniczący obrad Pan Jerzy Augustynowicz przedstawił radnym projekt Uchwały Nr XVIII/106/08 w sprawie zaopiniowania utworzenia obszaru specjalnej ochrony ptaków Natura 2000 oraz zmian granic wyznaczonych dotychczas OSO. Następnie zwrócił się z prośbą do pracownika Urzędu Miejskiego Pana Adriana Pogorzelskiego z prośbą o omówienie projektu uchwały.
Pan Adrian Pogorzelski omówił projekt uchwały, który stanowi załącznik do oryginału protokołu. Poinformował, że w dniu 28 kwietnia 2008 r. do Urzędu Miejskiego w Tykocinie wpłynęło pismo od Ministra Środowiska w sprawie zaopiniowania obszaru Natura 2000 na terenie gminy Tykocin pod nazwa Ostoja Biebrzańska. Obecnie występuje obszar Natura 2000 jako Dolina Biebrzy. Różnica pomiędzy tymi obszarami polega na tym, że Ostoja Biebrzańska została powołana z dyrektywy ptasiej, czyli ochrona ptaków, natomiast Dolina Biebrzy z dyrektywy siedliskowej czyli ochrona siedlisk flory i fauny. Dodał, że tereny zabudowane poszczególnych Sołectw wymienionych w projekcie w/w uchwały nie są przydatne dla gatunków dziko żyjących ptaków. W związku z tym należy wyłączyć te tereny z obszaru Natura 2000 aby zapobiec zahamowaniu rozwoju wsi.
Burmistrz Pan Krzysztof Chlebowicz dodał, że najlepszym przykładem jest negatywna opinia wyrażona w Postanowieniu Dyrektora Narwiańskiego Parku Narodowego dotycząca usytuowania czterech budynków agroturystycznych położonych na działkach gminnych we wsi Łazy, ponieważ na tych terenach dopatrzono się murawy kserotermicznej i wydm, które nie powstały w sposób naturalny lecz po wykopaniu piachu przez miejscowych rolników.
Radny Witold Rudawski zapytał czy właściciele działek poza terenem zurbanizowanym mają możliwość zabudowy?
Burmistrz Pan Krzysztof Chlebowicz odpowiedział ,że nie mają takiej możliwości, ale przy pozytywnej opinii Rady Miejskiej wszystkie inwestycje na terenach w obrębie wsi Łazy również mogą zostać zablokowane.
W zarządzonym głosowaniu jawnym za przyjęciem projektu Uchwały Nr XVIII/106/08 głosowało 10 radnych. Uchwała została podjęta jednogłośnie.
Uchwała Nr XVIII/106/08
w sprawie zaopiniowania utworzenia obszaru specjalnej ochrony ptaków Natura 2000
oraz granic wyznaczonych dotychczas OSO
stanowi załącznik do oryginału protokołu.
Do punktu 5 porządku obrad
Przewodniczący obrad Pan Jerzy Augustynowicz odczytał odpowiedzi na interpelacje złożone przez Radna Franciszkę Kruszewską na XVII sesji Rady Miejskiej w dniu 23 kwietnia 2008r., które stanowią załącznik do oryginału protokołu.
Odpowiedź na interpelację Nr 4 Radnej Franciszki Kruszewskiej odczytał Prezes KS „Hetman” Pan Sławomir Pogorzelski, odpowiedź stanowi załącznik do oryginału protokołu.
Radna Franciszka Kruszewska dodała, że odpowiedź którą przedstawił Prezes KS „Hetman” Pan Sławomir Pogorzelski zawiera tylko część złożonej przez nią interpelacji. Uważa, że dzięki złożonej interpelacji Radni lepiej zapoznali się z działalnością KS „Hetman”, zdaniem Radnej dotacje na KS „Hetman” są bardzo niskie w porównaniu do innych Gmin. Przypomniała, że w drugiej części swojej interpelacji pisała o stworzeniu w Zespole Szkół i Przedszkola klas sportowych.
Burmistrz Pan Krzysztof Chlebowicz poruszył temat budowy boisk w Radulach. Poinformował, że około rok temu uzyskał informację od Dyrektora ZSiP w Tykocinie Pana Wojciecha Andraszka, iż Radna Franciszka Kruszewska w swojej działalności w Radzie Miejskiej nie pozwoli na wybudowanie boisk w Radulach wcześniej niż zostaną wybudowane boiska przy Zespole szkół i Przedszkola w Tykocinie.
Dyrektor Zespołu Szkół i Przedszkola w Tykocinie Pan Wojciech Andraszek dodał, że potwierdza iż taka rozmowa z Radną Franciszką Kruszewską miała miejsce.
Burmistrz Pan Krzysztof Chlebowicz poinformował, że inwestycja budowy boisk w Radulach zostanie dofinansowana z Sektorowego Programu Operacyjnego- Rozwój Obszarów Wiejskich, z którego Gmina Tykocin pozyskała środki na realizację przebudowy Placu Czarnieckiego. Z założeń Programu wynika, iż nie można składać dwóch wniosków z jednej miejscowości w tym samym roku. W związku z tym ustalono, że w Tykocinie zostanie przebudowany Plac Czarnieckiego, a drugi wniosek zostanie złożony na budowę boisk w Radulach. Gmina Tykocin jest jedną z nielicznych Gmin, która pozyskała środki z SPO na dwie w/w inwestycje. Uważa, że budowa boisk w Tykocinie jest bardzo potrzebna, w związku z tym przy akceptacji Rady Miejskiej została podjęta decyzja o wybudowaniu boiska z możliwością pozyskania środków z Regionalnego Programu Operacyjnego. Koszt dokumentacji na tę inwestycję wyniósł 30 000 zł, inwestycja została wyceniona na kwotę w wysokości 4 000 000 zł.
Radna Franciszka Kruszewska dodała, że w rozmowie z Dyrektorem ZSiP w Tykocinie Panem Wojciechem Andraszkiem zapytała czy wie o budowie boiska w Radulach, w odpowiedzi usłyszała, że Pan Dyrektor nic nie wie. Twierdzi, że na pewno nie powiedziała, iż nie dopuści do budowy boisk w Radulach i nie była temu przeciwna.
Burmistrz Pan Krzysztof Chlebowicz dodał, że przykładem dbałości Radnej Franciszki Kruszeskiej o inwestycje gminne jest wstrzymanie się od głosu przy podejmowaniu uchwał na dzisiejszej sesji Rady Miejskiej zapewniających możliwość pozyskania środków finansowych na przebudowę Zespołów Szkół w Tykocinie i w Radulach.
Wstrzymanie się od głosu jest wyrażeniem negatywnej opinii o realizacji planowanych inwestycji.
Przewodniczący obrad Pan Jerzy Augustynowicz odczytał odpowiedzi na interpelacje złożone przez Radnego Witolda Rudawskiego na XVII sesji Rady Miejskiej w dniu 23 kwietnia 2008r., które stanowią załącznik do oryginału protokołu.
Radny Witold Rudawski powiedział, iż na wybudowanie ulicy Browarnej w Tykocinie można było przeznaczyć środki ze sprzedaży nieruchomości w Gminie Tykocin. Do kasy Gminy wpłynęło około 400 000 a Burmistrz Pan Krzysztof Chlebowicz nadal twierdzi że nie posiada pieniędzy. Uważa, że zadaniem Radnych Rady Miejskiej jest kontrola władzy wykonawczej.
Radna Franciszka Kruszewska powiedziała, że z przeczytanej prasy wie iż Województwo Podlaskie zajmuje ostatnie miejsce pod względem zasobów wody, w związku z tym niezrozumiałe jest że mieszkańcy wsi w Gminie Tykocin nie chcą doprowadzenia wodociągów. Uważa, że Radni Rady Miejskiej w Tykocinie powinni zainteresować się tym problemem i przekonać mieszkańców wsi o potrzebie założenia wodociągów.
Burmistrz Pan Krzysztof Chlebowicz powiedział, że koszt doprowadzenia przyłącza wodociągowego ponosi prywatny właściciel. Radna Pani Franciszka Kruszewska nie posiada wiedzy na temat opinii mieszkańców wsi Gminy Tykocin o podłączeniu do wodociągu, ponieważ nie brała udziału w zebraniach wiejskich.
Do punktu 6 porządku obrad
Radny Witold Rudawski zaproponował aby tzw. „przyrosty” powstałe nad rzeką Narew w Tykocinie na odcinku ul. Browarnej od budynku Urzędu Stanu Cywilnego do budynku Pana Waldemara Kuczyńskiego sprzedać poszczególnym właścicielom działek przy ul. Browarnej.
Burmistrz Pan Krzysztof Chlebowicz odpowiedział, że pas rzeczny umożliwia dostęp do rzeki Narew. Burmistrz nie może decydować o sprzedaży, ponieważ te tereny stanowią własność skarbu państwa a zarządza nimi Wojewódzki Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych oraz Marszałek Województwa Podlaskiego. Uważa, że w przyszłości należy starać się o pozyskanie środków na zagospodarowanie nadbrzeża rzeki Narew poprzez budowę deptaka, sprzedając pas rzeczny pozbawimy się takiej możliwości.
Radny Witold Rudawski zapytał jakie są plany dotyczące działki przy ulicy Piłsudskiego w Tykocinie.
Burmistrz Pan Krzysztof Chlebowicz odpowiedział, że na chwile obecną nie ma żadnych szczegółowych planów.
Radny Stanisław Rogalewski zwrócił się z prośbą o przejazd równiarki na odcinku drogi od wsi Lipniki do wsi Siekierki.
Sołtys wsi Hermany Artur Ciołko podziękował za nawiezienie żwiru na drogę do wsi Hermany.
Do punktu 7 porządku obrad
Z-ca Burmistrza Pani Teresa Andruszkiewicz przedstawiła pismo od Pana Leszka Butowskiego z prośbą o wykorzystanie zdjęcia zamieszczonego na portalu internetowym Ministerstwa Rozwoju Regionalnego dotyczącego Placu Czarnieckiego w Tykocinie, pismo wraz ze zdjęciem stanowi załącznik do protokołu.
Burmistrz Pan Krzysztof Chlebowicz dodał, że opinia osoby z zewnątrz która chce wykorzystać zdjęcie z Placem Czarnieckiego w Tykocinie do pracy habilitacyjnej świadczy o tym, że ta inwestycja była słuszna i jest doceniana.
Z-ca Burmistrza Pani Teresa Andruszkiewicz przedstawiła zaproszenie z Łomżyńskiej Kurii Diecezjalnej do wzięcia udziału w II Pielgrzymce Diecezjalnej do Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łomży w dniu 7 czerwca 2008 roku.
Przedstawiła informację od Lokalnej Organizacji „Brama na Bagna” dotyczącą stypendiów na rok akademicki 2008/09, o które mogą ubiegać się studenci I roku studiów dziennych magisterskich.
Przedstawiła kwestionariusz ankiety, którą wypełnili Radni na dzisiejszej sesji Rady Miejskiej, kwestionariusz stanowi załącznik do oryginału protokołu.
Dyrektor Zespołu Szkół i Przedszkola w Tykocinie Wojciech Andraszek zaprosił wszystkich obecnych na V Edycję Turnieju Tańca Towarzyskiego, która odbędzie się 8 czerwca 2008r. w sali gimnastycznej Zespołu Szkół i Przedszkola w Tykocinie.
Radny Witold Rudawski zwrócił się z prośbą o wyjaśnienia na temat artykułu „Syn odezwał się źle i stracił guziki”, który ukazał się w Gazecie Współczesnej.
Z-ca Burmistrza Pani Teresa Andruszkiewicz omówiła w/w artykuł, który stanowi załącznik do oryginału protokołu.
Burmistrz Pan Krzysztof Chlebowicz dodał, że z rozmowy z Redaktor Gazety Współczesnej wynikało, że jest ona przekonana iż uczniowi Pawłowi Sikorskiemu dzieje się krzywda.
Dyrektor Zespołu Szkół i Przedszkola w Tykocinie Wojciech Andraszek poinformował, ze sprawa została wyjaśniona przez Pedagoga Szkolnego i Wychowawczynię klasy do której uczęszcza Paweł Sikorski. Pan Marek Kuczmierowski został oczyszczony z zarzutów. Dodał, że Paweł Sikorski wykorzystując postawę ojca doprowadził do bujki przed szkołą, zdarzenie zostało zapisane. Wychowawczyni sugerowała skierowanie ucznia do Poradni Psychologicznej Ucznia, jednak tylko rodzice mogą skierować dziecko na badania, dyrektor nie ma na to wpływu. Dodał, że Redaktor Gazety Współczesnej nie zamieściła w artykule cennej uwagi, o tym, że Paweł Sikorski zastrasza innych uczniów. Złożył pismo do Redakcji Gazety Współczesnej o sprostowanie i wyjaśnienie sprawy.
Burmistrz Pan Krzysztof Chlebowicz dodał, iż proponował skierowanie sprawy przez Pana Ireneusza Sikorskiego na policję, po wysłuchaniu relacji Pana Marka Kuczmierowskiego również sugerował zgłoszenie zajścia na policję celem dokładnego wyjaśnienia sprawy.
Do punktu 8 porządku obrad
W związku z wyczerpaniem porządku dziennego obrad, Z-ca Przewodniczącego zamknął obrady o godz. 12.15, dziękując wszystkim za przybycie.
Na tym protokół zakończono.
Protokołowała Z-ca Przewodniczącego Rady Miejskiej
Agnieszka Kopczewska Jerzy Augustynowicz
Metryka strony