Protokół Nr 22
Protokół Nr 22/04
z XXII nadzwyczajnej sesji Rady Miejskiej w Tykocinie
z dnia 3 czerwca 2004 r.
XXII nadzwyczajna sesja Rady Miejskiej w Tykocinie odbyła się w Centrum Kultury, Sportu i Turystyki Ziemi Tykocińskiej w Tykocinie pod przewodnictwem Przewodniczącego Rady Miejskiej w Tykocinie Pana Bogusława Kwiatkowskiego.
W obradach udział wzięli radni i pracownicy obligowani z urzędu, według list załączonych do protokołu.
Do punktu 1 proponowanego porządku obrad.
Pan Bogusław Kwiatkowski, Przewodniczący Rady Miejskiej w Tykocinie przywitał przybyłych na sesję radnych i pracowników urzędu. Stwierdził, że ilość obecnych radnych na sesji, zapewnia regulaminowe quorum do podejmowania prawomocnych uchwał. Obrady rozpoczęto o godz. 1012. Stan radnych 15, obecnych 10.
Do punktu 2 proponowanego porządku obrad.
Przewodniczący obrad przedstawił radnym proponowany porządek obrad.
W zarządzonym głosowaniu jawnym za przyjęciem proponowanego porządku obrad, głosowało 10 obecnych radnych. Porządek obrad został przyjęty jednogłośnie i przedstawiał się następująco:
1. Otwarcie obrad.
2. Przedstawienie porządku obrad.
3. Przyjęcie protokołu z XX sesji Rady Miejskiej w Tykocinie.
4. Przyjęcie protokołu z XXI sesji Rady Miejskiej w Tykocinie.
5. Dyskusja nad projektem planu ochrony Narwiańskiego Parku Narodowego.
6. Podjęcie uchwał w sprawach:
a) zmian w budżecie gminy na 2004 rok,
b) zatwierdzenia „Programu Ochrony Środowiska”,
c) przyjęcia strategii miasta i gminy Tykocin,
d) zaciągnięcia pożyczki w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Białymstoku.
5. Interpelacje i wnioski.
6.. Zakończenie sesji.
Do punktu 3 porządku obrad
Przewodniczący obrad zwrócił się o przegłosowanie przyjęcia protokołu z XX sesji Rady Miejskiej w Tykocinie.
W zarządzonym głosowaniu jawnym za przyjęciem protokołu z XX sesji Rady Miejskiej głosowało 10 obecnych radnych. Protokół został przyjęty jednogłośnie.
Do punktu 4 porządku obrad
Przewodniczący obrad zwrócił się o przegłosowanie przyjęcia protokołu z XXI sesji Rady Miejskiej w Tykocinie.
W zarządzonym głosowaniu jawnym za przyjęciem protokołu z XXI sesji Rady Miejskiej głosowało 10 obecnych radnych. Protokół został przyjęty jednogłośnie.
Do punktu 5 porządku obrad.
Przewodniczący obrad przywitał przybyłego na sesję Rady Miejskiej Pana Jerzego Kostrzewskiego, Z-cę dyrektora Narwiańskiego Parku Narodowego, a następnie udzielił mu głosu.
Pan Jerzy Kostrzewski, Z-ca dyrektora Narwiańskiego Parku Narodowego poinformował, że Plan Ochrony Narwiańskiego Parku Narodowego w myśl art. 19 ustawy o ochronie przyrody wymaga opinii i uzgodnień z Radą Gminy. Uzgodnienia powinny dotyczyć infrastruktury technicznej, zagospodarowania turystycznego i sposobu zagospodarowania gruntów nie będących własnością Skarbu Państwa. Plan Ochrony NPN ma na celu:
- zachowanie naturalnego biegu rozlewisk Narwi,
- zachowanie różnorodności środowiska,
- uporządkowanie gospodarki wodno-ściekowej w jednostkach osadniczych przyległych do
parku,
- uporządkowanie gospodarki odpadami,
- wprowadzenie wykupu gruntów na rzecz Skarbu Państwa,
- zachowanie walorów krajobrazowych.
Opinia Rady Miejskiej na temat w/w planu powinna zostać wyrażona w formie uchwały.
Burmistrz Pan Krzysztof Chlebowicz poinformował, że wniesione przez gminę Tykocin uwagi do Planu Ochrony Narwiańskiego Parku Narodowego nie zostały uwzględnione. Dotyczą one jazu w miejscowości Rzędziany, którego planowane utrzymanie na poziomie 110,7 m npm może spowodować zalanie terenów do szosy warszawskiej. Następnie poprosił o ustosunkowanie do przedstawionego problemu.
Z-ca dyrektora NPN poinformował, że projektodawcami Planu Ochrony NPN byli profesorowie operatu wodnego. Faktycznie w celu utrzymania wód powierzchniowych na poziomie 110,7 m npm założyli podwyższenie poziomu wód powierzchniowych i gruntowych oraz przebudowę grobli Rzędziany – Pańki. Autorzy planu kierowali się dobrem przyrody i dlatego jako dyrektor NPN przyznaje im rację.
Sołtys wsi Rzędziany Pan Stanisław Lenczewski oznajmił, że mieszkańcy jego sołectwa złożyli protest przeciwko planowanej budowie mostu na rzece Narew we wsi Rzędziany i stałemu piętrzeniu wody na jazie na poziomie 110 m npm. Takie działania mogą spowodować zalanie zagospodarowanych łąk i drenowanych gruntów rolnych. Zaznaczył, że nie jest przestrzegane stanowisko uzgodnione podczas Rozprawy Wodno-Prawnej, które dotyczyło utrzymania jazu w Rzędzianach na poziomie 290 m i sezonowego opuszczania w okresie sianokosów. Na koniec dodał, że zakładane przez NPN rozstrzygnięcia powinny zostać omówione z mieszkańcami wsi Rzędziany.
Pan Burmistrz zapytał, czy opinia negatywna Rady Miejskiej w Tykocinie wyrażona w formie uchwały będzie brana pod uwagę podczas zatwierdzenia Planu Ochrony NPN.
Z-ca dyrektora NPN oznajmił, że nie jest w stanie udzielić na to pytanie odpowiedzi.
Przewodniczący obrad stwierdził, że przed wyrażeniem opinii Plan Ochrony NPN zostanie dokładnie przeanalizowany przez radnych.
Do punktu 6 p.pkt. a porządku obrad.
Przewodniczący obrad przedstawił radnym projekt Uchwały Nr XXII/136/04 w sprawie zmian w budżecie gminy na 2004 rok.
Skarbnik Pani Dorota Sadowska omówiła radnym projekt uchwały w sprawie zmian w budżecie gminy.
Pan Burmistrz poinformował, że duży wkład wniesiony w pozyskanie środków przedakcesyjnych przyniósł rezultat w postaci zatwierdzenia trzech z czterech wniosków. Teraz gmina zacznie ubiegać się o środki strukturalne, czemu ma służyć strategia i plan rozwoju gminy Tykocin. Wystawiony do wyścigu wniosek na termomodernizację Zespołu Szkół i Przedszkole w Tykocinie opiewa na kwotę 2 700 000 zł. i ma trudne zadanie, ponieważ przyznane środki na oświatę i służbę zdrowia są znikome w stosunku do potrzeb województwa. O pieniądze na termomodernizację Zespołu Szkół i Przedszkole gmina będzie ubiegać się przez 3 lata, a jednocześnie podejmie działania w celu realizowania inwestycji etapami przy pomocy środków z Ekofunduszu, Banku Ochrony Środowiska itp.
W zarządzonym głosowaniu jawnym za przyjęciem projektu Uchwały Nr XXII/136/04 głosowało 10 radnych. Uchwała została podjęta jednogłośnie.
Uchwała Nr XXII/136/04
w sprawie zmian w budżecie gminy na 2004 r.
stanowi załącznik do oryginału protokołu
Do punktu 6 p.pkt b porządku obrad.
Przewodniczący obrad przedstawił radnym projekt Uchwały Nr XXI/137/04 w sprawie zatwierdzenia „Programu Ochrony Środowiska”, a następnie zwrócił się do Pana Piotra Korzińskiego pracownika Urzędu Miejskiego z prośbą o omówienie projektu w/w uchwały.
Pan Piotr Korziński pracownik Urzędu Miejskiego poinformował, że aktualne normy prawa nakładają na samorządy obowiązek opracowania i wdrożenia gminnych programów ochrony środowiska zgodnie z ustawą Prawo ochrony środowiska. Program Ochrony Środowiska gminy Tykocin określa cele i priorytety ekologiczne, rodzaj i harmonogram działań proekologicznych oraz środki niezbędne do osiągnięcia celów, w tym mechanizmy prawno-ekonomiczne i środki finansowe. Struktura Gminnego Programu Ochrony Środowiska nawiązuje do polityki ekologicznej państwa i zawiera:
- charakterystykę i ocenę aktualnego stanu środowiska, stan i zagrożenia środowiska
naturalnego,
- stan i zagrożenia środowiska naturalnego gminy,
- założenia wyjściowe do programu,
- racjonalne użytkowanie zasobów naturalnych,
- poprawę jakości środowiska,
- narzędzia i instrumenty realizacji programu,
- współpracę przygraniczną,
- harmonogram realizacji i nakłady na realizację programu,
- kontrolę realizacji programu.
Pan Witold Ostrowski Prezes Gminnego Zarządu OSP stwierdził, że Gminny Program Ochrony Środowiska jest ważnym dokumentem i powinien zostać omówiony na zebraniach wiejskich. Zapytał, jakie rozstrzygnięcia wynikają z niego w temacie usuwania odpadów dla konkretnych miejscowości i czy mieszkańcy Siekierk mają wywozić śmieci na wysypisko w Sanikach. Jego zdaniem powinien zostać stworzony system , który pomoże gminie w utrzymaniu porządku i przekona mieszkańców co do jego zasadności.
Pan Piotr Korziński odpowiedział, że w Programie Ochrony Środowiska zostało zapisane zadanie dotyczące usunięcia dzikich wysypisk śmieci, natomiast za czystość na posesjach prywatnych odpowiadają ich właściciele. Mieszkańcom gminy GZGKiM rozdaje pojemniki na śmieci i za 4,50 zł. miesięcznie odbiera z posesji odpady.
Pan Burmistrz poinformował, że zgodnie z normami unii europejskiej nie ma możliwości zorganizowania wysypiska w każdej wsi, nie ma też możliwości zorganizowania wysypiska w każdej gminie. Jest to bardzo trudne i kosztowne zadanie. Mieszkańcy gminy Tykocin nie muszą wywozić śmieci na wysypisko gminne położone w Sanikach, mogą podpisać umowę z Astwą, Czyściochem lub GZGKiM, które za pewną odpłatnością usuną nieczystości z posesji. Gmina w żaden sposób nie może narzucić usług jednej z firm, ponieważ istnieje wolny rynek i każda z nich ma prawo do konkurencji. Zadaniem gminy jest udzielenie koncesji firmom, które chcą na jej terenie działać, a obowiązkiem właściciela jest dbanie o czystość na swojej posesji.
Radny Grabowski oznajmił, że widzi potrzebę doinformowania mieszkańców o obowiązujących przepisach prawnych na temat utrzymania porządku i czystości na posesjach oraz o możliwości bezpłatnego otrzymania pojemników z GZGKiM.
Pan Burmistrz poinformował, że została już przedyskutowana kwestia zatrudnienia na część etatu osoby, która zajęłaby się gospodarką odpadami na terenie gminy. Uwaga radnego jest słuszna i potwierdza sens realizacji w/w pomysłu.
Pan Witold Ostrowski Prezes Gminnego Zarządu OSP stwierdził, że sprawa małych pojemników nie załatwi problemu odpadów stałych z gospodarstw rolnych. Potrzebne są do tego duże zbiorcze pojemniki.
Pan Burmistrz odpowiedział, że postawienie we wsi zbiorczego pojemnika nie rozwiąże problemu. Gospodarze zaczną wyrzucać śmieci do pojemnika publicznego, co będzie oznaczało dla nich bezpłatny wywóz nieczystości. Nie na tym jednak rzecz polega, aby jedni mieszkańcy płacili, a inni nie. Każdy z nich jest zobowiązany do utrzymania porządku na posesji i podpisania umowy z firmą na wywóz odpadów stałych.
Radna Grodzka zapytała czy GZGKiM jest w stanie wyposażyć w pojemniki do zbiórki odpadów wszystkie posesje na terenie gminy? Jeżeli nie, to proponuje na początku nie wprowadzać kar.
Kierownik GZGKiM Pani Olszewska Barbara poinformowała, że w miarę pozyskiwania dotacji, posesje na terenie gminy będą wyposażane w pojemniki do zbiórki odpadów.
Pan Jerzy Augustynowicz sołtys Kolonii Stelmachowo poinformował, że po roku 2006 rolnicy będą musieli udokumentować wywóz nieczystości płynnych z gospodarstwa rolnego. Zapytał, czy GZGKiM będzie w stanie zająć się wywozem takich nieczystości.
Pan Burmistrz odpowiedział, że nie ma możliwości, aby GZGKiM podjęło się wywozu nieczystości płynnych z gospodarstw rolnych. Nie mniej jednak nowe potrzeby rynku spowodują powstanie profesjonalnych firm, które zajmą się taką działalnością. Urząd Miejski przygotuje wówczas mieszkańcom gminy wykaz takich podmiotów.
W zarządzonym głosowaniu jawnym za przyjęciem projektu Uchwały Nr XXII/137/04 głosowało 10 radnych. Uchwała została podjęta jednogłośnie.
Uchwała Nr XXII/137/04
w sprawie zatwierdzenia „Programu Ochrony Środowiska”
stanowi załącznik do oryginału protokołu
Do punktu 6 p.pkt c porządku obrad.
Przewodniczący obrad przedstawił radnym projekt Uchwały Nr XXI/138/04 w sprawie przyjęcia strategii miasta i gminy Tykocin. Następnie odczytał składy osobowe komisji pracujące nad strategią gminy Tykocin oraz poinformował, że koordynatorem zespołu przygotowującego strategię i osobą odpowiedzialną za zbieranie wniosków, przygotowywanie danych i wyznaczenie obszaru na którym będą realizowane projekty była Pani Alina Matysiuk-Stankiewicz. Projekt strategii został pozytywnie zaopiniowany przez w/w komisje. Następnie, zwrócił się do Pani Barbary Zachowicz z prośbą o omówienie projektu omawianej uchwały.
Pani Barbara Zachowicz, pracownik Urzędu Miejskiego poinformowała, że strategia została opracowana na lata 2004-2013. Podczas prac nad projektem zwracano szczególną uwagę na takie dziedziny rozwoju jak infrastruktura społeczna, techniczna, turystyczna, rolnictwo, gospodarka i środowisko przyrodnicze. Tworzeniu strategii przewodniczyła misja rozwoju, która brzmiała: Miasto i gmina Tykocin o znaczeniu ponadlokalnym i chroniące wartości historyczno – kulturowe, dbające o wzrost poziomu życia mieszkańców, tworzące sprzyjające warunki dla rozwoju przedsiębiorczości, wspierające rozwój rolnictwa i turystyki przy respektowaniu zasad zrównoważonego rozwoju. Konkretyzacją misji było wytyczenie podstawowych kierunków rozwoju, które zostały nazwane celami I rzędu i wreszcie zadań inwestycyjnych, które są katalogiem spraw do załatwienia w okresie obowiązywania strategii.
Następnie, odczytała zadania inwestycyjne ujęte w strategii rozwoju gminy Tykocin, które stanowią załącznik do oryginału protokołu.
Pan Burmistrz oznajmił, że strategia da możliwość pozyskania środków unijnych.
Pan Jan Maciejewski, członek komisji ds. strategii i planu rozwoju podziękował zespołowi złożonemu z pracowników za opracowanie strategii rozwoju gminy Tykocin. Stwierdził, że Tykocin jest najładniejszym miasteczkiem na Podlasiu i ma do wykorzystania olbrzymi potencjał ekonomiczny, społeczny i kulturowy.
Radna Grodzka członek komisji ds. strategii i planu rozwoju złożonej z radnych poinformowała, że na posiedzeniach projekt strategii został dokładnie przedyskutowany i przeanalizowany. Obejmuje wszystkie ważne dziedziny rozwoju, dlatego w głosowaniu komisja zaopiniowała go pozytywnie.
Przewodniczący Rady Miejskiej podziękował wszystkim komisjom i pracownikom Urzędu za pracę i czas włożony w przygotowanie strategii.
Radny Grabowski zapytał, dlaczego w strategii nie zostały ujęte drogi Słomianka – Zajki i Łaziuki – Żuki.
Pan Burmistrz poinformował, że wspomniane przez radnego drogi są drogami powiatowymi i zostały ujęte do realizacji w strategii powiatu białostockiego.
W zarządzonym głosowaniu jawnym za przyjęciem projektu Uchwały Nr XXII/138/04 głosowało 10 radnych. Uchwała została podjęta jednogłośnie.
Uchwała Nr XXII/138/04
w sprawie uchwalenia „Strategii rozwoju gminy Tykocin 2004-2013”
stanowi załącznik do oryginału protokołu
Do punktu 6 p.pkt c porządku obrad.
Przewodniczący obrad przedstawił radnym projekt Uchwały Nr XXI/139/04 w zaciągnięcia pożyczki w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Białymstoku.
Skarbnik Pani Dorota Sadowska omówiła radnym projekt w/w uchwały.
W zarządzonym głosowaniu jawnym za przyjęciem projektu Uchwały Nr XXII/139/04 głosowało 10 radnych. Uchwała została podjęta jednogłośnie.
Uchwała Nr XXII/139/04
w zaciągnięcia pożyczki w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Białymstoku
stanowi załącznik do oryginału protokołu
Do punktu 7 porządku obrad.
Radny Grabowski zwrócił się z prośbą o porównanie drogi do Szafrank i Słomianki.
Do punktu 8 porządku obrad.
W związku z wyczerpaniem porządku dziennego obrad, Przewodniczący zamknął obrady o godz. 1219, dziękując wszystkim za przybycie.
Na tym protokół zakończono.
Przewodniczący Rady Miejskiej
Bogusław Kwiatkowski
Protokołowała:
Barbara Zachowicz
Metryka strony